Захист від шкідників і хвороб та здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів

18.08.2023 14:00

     Захист лісів від шкідників та хвороб – один з  напрямків лісогосподарської діяльності та  важлива її складова. Заходи з попередження розвитку небезпечних хвороб та масового розмноження потенційних шкідників лісу забезпечують збереження лісових ресурсів, та покращення  якісного  складу  лісонасаджень. Захист лісів здійснюється з урахуванням їх природних особливостей та цільового призначення і являє собою систему заходів, спрямовану на підвищення стійкості лісів, запобігання збитків від знищення, пошкодження, ослаблення, забруднення лісів, недопущення погіршення технічної придатності  деревини, зниження втрат  лісового господарства від шкідників і хвороб лісу, інших шкідливих впливів природного і антропогенного характеру.

      У  відповідності до вимог Санітарних  правил в  лісах  України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України  від 27 липня 1995 р. № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 756 із змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1224), Південно-Західне  міжрегіональне  управління  лісового  та  мисливського  господарства забезпечує виконання сукупності норм щодо здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів під час ведення лісового господарства.

        Зокрема,  станом на 01.08.2023 року, філіями  Подільського  лісового  офісу  ДП “Ліси  України” та  лісогосподарськими  підприємствами інших  лісокористувачів Хмельницької, Чернівецької та Тернопільської областей, що планують та здійснюють   заходи  з поліпшення санітарного стану лісів в  зоні діяльності  Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ, після  проведення відповідних  поточних і детальних лісопатологічних обстежень, в тому числі за участю спеціалістів  міжрегіонального  управління, погоджено переліків заходів з  поліпшення  санітарного  стану  на  загальній  площі  7765,2 га. (Хмельницька обл. - 4172,8га, Чернівецька обл. - 1687,4га, Тернопільська обл.-1905,0га.)  в  тому  числі по видам заходів: 95,5 га. - санітарні суцільні рубки; 7669,7 га. - санітарні  вибіркові  рубки та ліквідація захаращеності.

      Відповідно до п.п. 30-32, Санітарних  правил в  лісах  України, за  результатами  розгляду проведених детальних комісійних  лісопатологічних обстежень, Південно-Західним міжрегіональним УЛМГ, подано пропозиції лісокористувачам щодо проведення суцільних санітарних рубок в лісах на загальну площу 95,5 га, та протягом одного робочого дня з моменту надання таких пропозицій поінформовано про це обласні військові адміністрації, орган місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, що потребують суцільної санітарної рубки, та забезпечено інформування громадськості шляхом оприлюднення цих пропозицій на офіційному  веб-сайті  міжрегіонального УЛМГ.

        Заплановано проведення заходів з  поліпшення  санітарного  стану в лісонасадженнях пошкоджених хворобами - 2,7 тис. га, шкідниками - 4,4 тис. га, несприятливими погодними умовами - 0,4 тис.га, пожежами - 1 га. з інших причин — 0,2 тис. га.

     Переважна більшість шкідників лісу відноситься до класу комах, у меншій мірі шкодять деякі види кліщів і хребетних тварин. Залежно від характеру живлення шкідники лісу підрозділяються на хвоє- і листогризучих, пошкоджуючих здорові деревні рослини (первинних); стовбурових (вторинних), що пошкоджують вже ослаблені дерева; кореневих, або ґрунтових; шкідників плодів і насіння.

     Основними хворобами лісових насаджень лісогосподарських підприємств в  зоні діяльності  Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ є: опеньок осінній, поперечний  рак дуба, бактеріальний рак ясена, комплексні осередки некрозно-ракових хвороб, кореневих та стовбурних гнилей, трутовики.

       Основними шкідниками лісових насаджень лісогосподарських підприємств  в  зоні діяльності  Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ є: комплекс короїдів (верхівковий, шестизубий,  типограф), що вражає хвойні, переважно соснові  насадження.

   За  результатами проведених обстежень, осередків карантинних  шкідників  Ясеневої смарагдової златки (Agrilus planipennis) та Китайського  вусача (Anoplophora chinensis ) в зоні діяльності Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ  не  виявлено.