На цьому тижні Південно-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства було проведено три обласних наради в режимі відеоконференції за участю першого заступника начальника управління–головного лісничого Олександра Лукомського, заступника директора Подільського лісового офісу Василя Хащевого, представників обласних державних адміністрацій та територіальних громад Хмельницької, Чернівецької та Тернопільської областей. На нарадах обговорювалися перспективи забезпечення населення та об’єктів соціальної інфраструктури дровами, а також в порядку денному піднімалось питання щодо проблем, пов’язаних з ідентифікацією самозаліснених ділянок.
24 жовтня під головуванням заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимира Білика відбулася виїзна нарада щодо ідентифікації самозаліснених земельних ділянок на території Хмельницької міської, Лісовогринівецької сільської та Чорноострівської селищної територіальних громад.
В нараді взяли участь начальник Південно-Західного МУЛМГ Павло Золотий, перший заступник начальника управління Олександр Лукомський, заступник директора Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації Ірина Кліпацька, заступник начальника Управління розвитку агропромислового комплексу та земельних відносин облдержадміністрації Андрій Лакуста, представники від Хмельницької обласної організації Всеукраїнська екологічна ліга Наталія Міронова і Людмила Казімірова, а також представники територіальних громад області.
Найактуальнішим питанням сьогодні у лісівників Хмельниччини є виконання указу Президента України від 07.06.2021 року №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів», щодо масштабного заліснення країни та збільшення лісистості території регіону – зазначив начальник управління Павло Золотий. Вирішення даного питання можливе тільки в тісній співпраці з органами місцевого самоврядування за рахунок передачі самозаліснених земель на території громад до державного лісового фонду.
Самозалісена ділянка - це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом. Самосійні ліси у порівнянні зі штучними є набагато стійкішими до змін клімату а також до хвороб та шкідників лісу, це справжній природній скарб, який потрібно зберегти.
На підставі аналізу даних Геоінформаційної системи управління лісовими ресурсами України спеціалістами Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства на території Хмельницької області було ідентифіковано 265 імовірно самозалісених ділянок орієнтовною площею 81,1 тис. га.
Після ідентифікації самозаліснених ділянок відповідно до статті 57-1 Земельного кодексу України Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства звернулося до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо віднесення цих земельних ділянок до самозаліснених та їх передачі в постійне користування лісокористувачам з метою подальшого їх використання для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг.
Станом на 18.10.2024 року було направлено 151 клопотання до усіх громад Хмельницької області щодо віднесення ідентифікованих земельних ділянок до самозалісених.
Повторно направлено 86 клопотань на адресу 34 громад, відповідь від яких не була отримана у визначений законодавством термін, копії клопотань було надіслано в Хмельницьку обласну прокуратуру.
Під час виїзної наради було оглянуто самозаліснені ділянки, які були передані в постійне користування для ведення лісового господарства (Чорноострівська територіальна громада), а також ті ділянки, щодо яких органи місцевого самоврядування прийняли рішення про відмову (Лісовогринівецька і Хмельницька територіальні громади).
На даний час від 12 територіальних громад області отримано позитивні відповіді по 39 ділянках орієнтовною загальною площею 555 га, що складає незначну частку від усіх потенційно самозалісених ділянок області.
У випадку отримання статусу «лісу», на цих ділянках, відповідно до законодавства, необхідно організовувати ведення лісового господарства (догляд, охорона та захист), що в свою чергу призведе до створення нових робочих місць у громадах та збільшення надходжень до місцевих бюджетів у вигляді податків та обов’язкових платежів, а також збережений та доглянутий ліс для наступних поколінь. В кінцевому варіанті громади від цього лише виграють.
Підводячи підсумки, заступник начальника Хмельницької ОВА Володимир Білик наголосив на важливості питання збереження самосійних лісів і зазначив, що надалі розраховує на більш активну підтримку кампанії з порятунку самосійних лісів з боку керівництва та депутатського корпусу територіальних громад. Головне - це врятувати ліс, і в цьому мають бути зацікавлені всі сторони.