СЕМІНАР-НАВЧАННЯ ЩОДО ЗАХИСТУ ЛІСІВ ВІД ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ ЛІСУ

14.06.2024 08:38

Одним з напрямків лісогосподарської діяльності є захист лісів від шкідників та хвороб. Лісівники приділяють велику увагу заходам з попередження розвитку небезпечних хвороб та масового розмноження потенційних шкідників лісу.

 Так, 11 червня 2024 року на базі філії Чортківське лісове господарство ДП «Ліси України» відбувся семінар-навчання з питань організації комплексу робіт щодо захисту лісів від шкідників та хвороб лісу, своєчасного їх виявлення та ліквідації.

Зі вступним словом і привітанням до учасників семінару виступили начальник відділу охорони і захисту лісів Держлісагентства Тарас Лимар, начальник Південно-Західного МУЛМГ Павло Золотий і директор ДСЛП «Львівлісозахист» Іван Ясіновський.

На теоретичній частині семінару учасники були ознайомлені з  презентаціями від науковців та лісівників на такі актуальні теми як :

§  Біотичні чинники всихання листяних порід на території Поділля.

§  Ясенева смарагдова вузькотіла златка. Особливості виявлення інвазійного виду в Україні.

§  Сигналізація про появу та розповсюдження шкідників і хвороб лісу. Порядок сигналізації та її перевірки.

§  Важлива роль якісної та своєчасної діагностики у вирощуванні здорових лісових насаджень. Методика відбору проб. Лабораторні дослідження.

§  Методи лісової діагностики та лісового моніторингу. Маршрутні ходи. Моніторингові пробні площі.

Практична частина семінару відбулася у лісових масивах філії Чортківське ЛГ, де учасників  було ознайомлено із методами лісової діагностики та лісового моніторингу за санітарним станом лісових насаджень.

Було продемонстровано маршрутний хід щодо виявлення загрози об’їднання насаджень листогризучими шкідниками. Створили цей маршрутний хід після того, як у 2004 році у цьому масиві був спалах золотогуза і ліс обробляли за допомогою авіації.

На маршрутному ході було облаштовано 5 каломірних площадок розміром 1х1 метр, для виявлення екскрементів шкідників.

Моніторинг за санітарним станом здійснюється на постійних пробних площах, шляхом контролю за станом лісу, пошкодженням шкідниками, хворобами та іншими природніми факторами (бурелом,вітровал). Пробні площі обмежовані діляночними стовпчиками, дерева пронумеровані білою фарбою.

 

У філії «Чортківське лісове господарство» ДП «Ліси України», а саме: лісовому заказнику загальнодержавного значення «Дача Галілея» Улашківського лісництва, прокладений маршрутний хід з метою нагляду за листогризами. Протяжність ходу складає 11 км. на рівнинній місцевості.

Зокрема маршрутний хід в  урочищі «Дача Галілея» передбачає:

-   Моніторингові площі з позначеними дерева. На таких ділянках кожне дерево пронумероване. Фахівці час від часу заміряють їх діаметр та оглядають стан кори, крони, листя. До уваги беруть кожен, навіть, найменший отвір.

-   Каломірні площадки. Це ящики розміром метр на метр. Вони засипані білим піском і ідеально загладжені. Гусениці, які падають з дерева на площадку, залишають там свої екскременти. Так, у лабораторних умовах можна визначити наявність та чисельність тих чи інших шкідників.

- Дослідження підстилки. Восени під послабленими деревами знімається підстилка. Землю уважно перебирають і шукають кокони. Від їх кількості можна спрогнозувати чи можливий спалах шкідників наступного року.

-   Лійкові пастки для дослідження біорізноманіття. Яскраві зелені конуси за допомогою арбалета підвішують на висоту близько 20 м. Комахи летять на колір, вдаряються і потрапляють у пастку. Таким способом визначають різноманіття комах у лісі.

В зоні діяльності Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ за  результатами проведених обстежень, осередків карантинного  шкідника  Ясеневої смарагдової златки (Agrilus planipennis)  не  виявлено. Але для того, щоб попередити спалахи, лісівники Буковини, Тернопільщини та Хмельниччини проводять посилений моніторинг лісових насаджень.

Основними хворобами лісових насаджень в  зоні діяльності  Південно-Західного  міжрегіонального УЛМГ  є: опеньок осінній, поперечний  рак дуба, бактеріальний рак ясена, комплексні осередки некрозно-ракових хвороб, кореневих та стовбурних гнилей, трутовики. А основними шкідниками лісових насаджень є комплекс короїдів (верхівковий, шестизубий,  типограф), що вражає хвойні, переважно соснові  насадження.